Aktuality

Workshop a přednáška doc. Rudi Kotnika, Ph.D.

Datum: 28.4.2009, místo: České Budějovice, země: CZECH REPUBLIC

Katedra pedagogiky TF JU Vás srdečně zve na  dvě akce pořádané v rámci programu ERASMUS


Workshop a interativní přednáška doc. Rudi Kotnika, Ph.D.  (vedoucí Katedry filozofie, Filozofická fakulta Univerzity v Mariboru, Slovinsko): 

Workshop:
Core reflection – Inspirace pro reflexi pedagogické praxe

Út 28.4.2009, 16:00-19:30, uč. 4.07, TF JU, Kněžská 8
Workshop on Korthagen’s notion of core reflection
The aim of the workshop is to develop insights and skills for promoting deep reflection in (student) teachers, that is reflection that builds on student teachers’ personal strengths and opens up possibilities for transformative professional development, both in the participants themselves and in the students and colleagues they work with. The workshop participants will learn how these insights can be used in core reflection, that is reflection that builds on personal qualities and opens up the possibility to act and learn in flow, and how to deal with obstacles that inhibit flow and deep learning. 

Interaktivní přednáška:
Rozvoj filozofického myšlení ve výuce filozofie

St 29.4.2009, 17:00-18:30, uč. 4.07, TF JU, Kněžská 8
Developing philosophical skills in the teaching of philosophy
On the conceptual level there are (at least) two fundamental approaches to the teaching of philosophy, based on two assumptions or answers to a question whether pupils or students are capable of philosophi¬sing. If the answer is yes, it is useful to distinguish between the content and the process of philosophising and to focus temporarily to the process and methodology. The aim of this experiential presentation is to demonstrate this methodology and relate it to the theory.

Jazyk přednášky i workshopu: angličtina, v případě potřeby bude zajištěno tlumočení. 

Abychom mohli workshop i přednášku lépe připravit, prosíme, abyste svou případnou účast předem oznámili na adresu bauman@tf.jcu.cz 


 

Příloha: doc


Autor: Ríša Macků | vloženo: 22.4.2009

Vyhledávání

Přihlášení

Uživatelské jméno:

Heslo:Zapomněli jste svoje heslo?

Chcete-li funkčnost tohoto portálu plně využít, zaregistrujte se jako jeho "aktivní uživatel". Registrace je nezávazná a zdarma a umožní vám zapojit se do diskusí a anket, publikovat vlastní články a využít řadu dalších funkcí: